PolskieMalzenstwo.org

Czy związki długoterminowe są nadal popularne wśród Polek/Polaków?

Z moich obserwacji wynika, że najważniejszą wartością w życiu Polek i Polaków jest nadal długotrwały monogamiczny związek z partnerem. Popularność tego typu związków wraz z upływem czasu niewiele ulega zmianom. Kobiety nie chcą iść w stronę Bridget Jones i emocjonalnego popaprańca. Nie chcą samodzielnie borykać się z losem i oparcia szukają na męskim ramieniu. Mężczyźni - chociaż znacznie rzadziej się do tego przyznają - w gruncie rzeczy dążą do tego samego.

Związek długoterminowy

Długoterminowy związek ma szansę na przetrwanie i w ogóle istnienie jeśli poparty jest akceptacją pod względem dusz, wnętrza dwojga ludzi. Niepowodzenie przynieść mogą jednostajne zapatrywanie porzez pryzmat sukcesu, osiągnięć czy stanu posiadania. Partnerzy chcący trwać przez długie lata w związku, powinni akceptować siebie i swoją fizyczność. Widzieć piękno płynące z wnętrza, doceniać poświęcenie i działanie partnera, oraz posiadać umiejętność rozmowy. Kluczem do istnienia związków długoterminowych jest szczerość partnerów i - co za tym idzie - komunikatywność i dobre porozumienie. Podobnych cech warto byłoby nawet się nauczyć, bowiem ze statystyk wynika, że Polki pragną delikatności uczuć i zrozumienia. Jednak najważniejszą wartością jest dla nas zgodny związek z partnerem.

Mimo istniejącego ruchu feministycznego jego ideologia nie do końca przenikła do duszy Polek (bynajmniej nie do wszystkich). Jego przesłanki nie górują w naszej codzienności, a jeśli zagnieżdżą się w życiu młodych kobiet, to spoczywają na laurach niczym "śluby panieńskie".

Uczciwość i lojalność wobec mężczyzny jest uderzająca wśród Polek. W naszej psychice dominuje ogromna potrzeba wierności i czerpania przyjemności z przebywania razem. Wszystkie te wartości jesteśmy w stanie ofiarować ukochanemu, ale w zamian oczekujemy tego samego. Na porozumienu stron i wywiązaniu się ze wzajemnych oczekiwań jesteśmy w stanie zbudować długotrwały związek oparty na miłości i wierności. Związek taki absolutnie nie wyklucza namięnych kłótni ani prób forsowania odmiennego zdania. Przecież po to są w nas emocje dające dynamikę związkowi. Wydaje się bowiem, że związek monotonny skraca czas jego trwania.

Fakt, że 90% kobiet i 80% mężczyzn wchodzi w związki trwałe i monogamiczne, świadczy o tym, że moda z zachodu nie ma szans na wygraną z ludzką potrzebą bliskości.

Niejednokrotnie zdarza się, że poznając tego wspaniałego mężczyznę lub kobietę zakochujemy się i myślimy, że to ten jedyny/jedyna. W momencie, kiedy usłyszymy słowa: Kocham Cię, nabieramy pewności do partnera. Jednak to dopiero słowa; one dają tylko szczęśliwy początek związku, ale - niestety - nie gwarantują równie szczęśliwego zakończenia. Niepielęgnowane słowa miłości nie daje szans na związek po grób. Miłość wymaga i właśnie sprostanie jej wymogom jest kluczem do długiego szczęścia.

Bywa, że często jesteśmy ranieni, cierpimy i w końcu jesteśmy rozczarowani. Kolejny związek okazał się pomyłką? Tak, bowiem to nie sztuka okazać miłość, szczególnie słowami - trudność polega na wytrwaniu w miłości.

Każdy potrzebuje miłości i nigdy nie jest za późno na stworzenie długoterminowego związku. Krótkie znajomości, przelotne flirty i zauroczenia nie są - i chyba nigdy nie będą spełnieniem w życiu. To tylko chwilowa odskocznia od samotności i jedynie zaspokojenie ducha zabawy i przygody. I tak z czasem ostatecznie dopada ogromne poczucie osamotnienia. Człowiek stara się przystosować do sytuacji w jakiej przychodzi mu żyć, ale - bez względu na płeć - i tak tęskni za prawdziwą, życiową i spełnioną miłością.

Czy przynależenie do drugiej osoby nie daje nam poczucia wartości? Wspólna pasja, zainteresowania, razem spędzony czas to podstawa udanego związku. Wspaniale jest móc zachowywać się naturalnie i swobodnie przy ukochanej osobie, budzić się każdego ranka u boku partnera, zjadać razem ulubione śniadanie, rozmawiać na wszystkie tematy, nie mieć tajemnic, a koniec dnia pożegnać słodkim pocałunkiem na dobranoc. Wspaniałe życie na wyciągnięcie ręki. Wystarczy dać coś z siebie, pokochać i pozostać w związku na wieki.

Taka "wspaniała codzienność" staje się przyjemnością egzystencji kochających się partnerów. Nieodkładając na dzień następny wspólnych planów, warto zdecydować się na odważny krok. Skoro mówimy o trwałych związkach, często są to związki małżeńskie. Czasami nie ma na co czekać i zaufać sobie, instynktowi i miłości. Później tylko umiejętnie omijać przeszkody położone na wspólnej ścieżce życia.

Długoterminowy nie znaczy nieśmiertelny. Niewiele z nas może zapracować sobie na nieśmiertelność. Dzieci są jedyną drogą naszej wieczności, jedyną formą istnienia, kiedy my już przeminiemy. Naturalną ludzką potrzebą - obok bycia z kochaną osobą - jest to by kogoś po sobie zostawić. Kogoś, kto założy własną rodzinę i będzie żył szczęśliwie w stworzonym przez siebie długoterminowym związku.

Tak jak ja...

Róża

Ze szczególną dedykacją Łukaszowi.