PolskieMalzenstwo.org

Jak zdecydować co jest ważne a co nie, jeśli chodzi o różnice osobowości?

Różnica. Nadaje ona życiu smak dla tak wielu ludzi. Kto chciałby jeść tę samą potrawę dzień po dniu, albo widzieć te same cztery ściany przez cały czas? A kto chciałby mieć przyjaciela, który zgadzałby się ze wszystkim co powiemy, cokolwiek powiemy, kreując poczucie że żyjemy w pokoju z echem? Niemniej jednak za duża różnica może prowadzić do nieustannych konfliktów, ciągłych zmian graniczącym z chaosem. Niezależnie od tego czy mówimy o jedzeniu (czasami mamy ochotę zjeść to samo dwa razy pod rząd!) czy o przyjaciołach (którzy chociaż czasami powinni się z nami zgadzać!) – jakiś stopień podobieństwa jest ważny.

Osobowość

Jak ze wszystkim innym, chodzi tu o balans. Jeśli chodzi o wybór partnera, jest to szczególnie ważny balans do utrzymania, ponieważ będzie to osoba z którą zamierzasz spędzić całe życie, podejmując decyzje wpływające nie tylko na Ciebie, ale także na Twoje dzieci. I niefortunnie jest to dziedzina, której zrozumieniu większość ludzi nie poświęca wystarczająco dużo czasu, nie tylko z perspektywy ich przyszłego partnera, ale również na swój własny temat.

I to jest gdzie musisz zacząć: od samej siebie. Musisz się sama poznać, musisz wiedzieć co jest dla Ciebie ważne, w Twoim jestestwie, w Twoim wnętrzu, z czym nie pójdziesz na kompromis. Musisz też wiedzieć jakie rzeczy możesz sobie odpuścić, jakie różnice są o tak małym znaczeniu, że nie dbasz co inni ludzie sobie o nich myślą. Może to być trudna rzecz do przemyślenia i wyczucia ze względu na różnorodność zagadnień, idei, itp, do wzięcia pod uwagę. Może okazać się pomocnym, by podzielić rzeczy na kategorie.

Kultura jest dobrym punktem wyjściowym. Wlicza ona tradycje, zarówno religijne jak i świeckie, wybór żywności i odzieży, role kobiety i mężczyzny w małżeństwie, itd. Czy jesteś osobą dla której ważna jest wiara? W takim przypadku musisz się upewnić, że Twój mąż dzieli Twoją wiarę; jest to dziedzina w której osobiste różnice będą powodować problem. Tak samo jeśli chodzi o jedzenie; czy jest dla Ciebie niezmiernie ważne by rodzina razem spożywała posiłki? W takim przypadku możliwe, że akwizytor w ciągłych podróżach nie jest dla Ciebie najlepszym wyborem.

Może być pomocne, by sporządzić listę rzeczy krytycznie ważnych, rozpoczynając od kultury. Na jednej stronie wylistuj rzeczy z którymi nie pójdziesz na kompromis, a na drugiej napisz rzeczy które są mniej ważne. Na przykład jeśli naprawdę nie dbasz w jakiej religii będą wychowane Twoje dzieci, wpisz to w kolumnie rzeczy które nie są ważne jeśli chodzi o personalne różnice.

Po wyczerpaniu zagadnień na temat kultury, kontynuuj z innymi rzeczami, takimi jak polityka (czy sprawia Ci różnicę, że Twój mąż byłby bardziej liberalny czy konserwatywny niż Ty?), przyjaźnie (czy on jest bardzo towarzyski, a Ty jesteś osobą zamkniętą w sobie?), itp. Staraj się przemyśleć wszystkie dziedziny życia w których zaistniały konflikty, przymyśl co spowodowało konflikt i dodaj te zagadnienia na Twoją listę. Po skończeniu, usiądź i przeczytaj co napisałaś!

Jeśli wszystko co napisałaś jest w kolumnie rzeczy nie do kompromisu, musisz prawdopodobnie trochę się wyluzować; nikt nie będzie się z Tobą zgadzał na każdy temat! Z drugiej strony jeśli wydaje się, że nic nie jest dla Ciebie krytycznie ważne, zastanów się trochę głębiej – coś z całą pewnością jest dla Ciebie bezkompromisowo ważne! Nie do końca możesz nosić tę listę ze sobą, by ocenić Twojego potencjalnego męża, ale możesz i powinnaś mieć ją w myślach podczas randek.