PolskieMalzenstwo.org

Jedna praca na cały etat, czy kilka prac na pół etatu – co jest dla mnie lepsze?

Rzeczywistość dzisiejszego rynku pracy jest taka, że po prostu większość z nas nie ma wyboru czy pracować w jednej pracy na cały etat, czy też żonglować kilkoma pracami niecałoetatowymi. Niemniej jednak, jeśli ktoś ma wybór, to bardzo dobrze! Ważne jest by znać samą siebie i swoją sytuację życiową w celu właściwego wyboru.

Stała czy tymczasowa

Po pierwsze przemyśl swoją sytuację życiową, gdyż ma to większe znaczenie niż twoje cechy charakteru. Na przykład, czy masz małe dzieci w wieku szkolnym, które będą potrzebowały matki w domu po południu? Jeśli tak, to weź pod uwagę zajęcie na pół etatu oferujące swobodny wymiar pracy, chyba że możesz znaleźć telepracę albo cały etat z wyjątkową swobodą godzin. Z drugiej strony, kilka prac półetatowych nie zapewnia ubezpieczenia zdrowotnego, co jest niezbędne jeśli masz dzieci, więc całoetatowa praca i płatna opieka dla dzieci po południu może być godnym uwagi rozwiązaniem. Rozsądnie jest rozpatrzyć obie opcje z kartką papieru, ołówkiem i kalkulatorem, biorąc pod uwagę za i przeciw – pomocne jest rozpisanie szczegółów.

Podczas rozpatrywania swojej sytuacji życiowej przyjrzyj się, czy inni ludzie nie mają poważnego wpływu na wybór który powinnaś zrobić. Z całą pewnością dzieci są najważniejsze! Niemniej jednak możesz mieć także małżonka ze szczególnymi potrzebami lub preferencjami. Zależnie od tego jak ty je widzisz, możesz chcieć im być przychylna lub nie. Jest niemożliwym by wiedzieć z całą pewnością co jest najlepsze dla danej osoby, jeśli nie jest się w jej sytuacji.

Po rozpatrzeniu wszystkich szczegółów twojego życia, które mogą wpłynąć na twoją decyzję, tzn. po rozpatrzeniu wszystkich konieczności twojej sytuacji, trzeba się zastanowić, co dawałoby ci satysfakcję, tzn. jakie możesz mieć możliwości. Czy zawsze marzyłaś o przeskakiwaniu z jednego zajęcia w drugie, nigdy nie cierpiąc na nudę, pracując parę godzin tu i parę godzin tam? Czy masz wystarczająco motywacji i nie przeszkadza ci zmienianie pracy? W takim przypadku jesteś dobrą kandydatką na parę prac półetatowych. Miej na uwadze, że możesz musieć znaleźć i rzucić kilka zanim znadziesz te dwie lub trzy które zapewnią ci wystarczające zarobki na takim rozkładzie czasu jaki tobie odpowiada.

Z drugiej strony możesz chcieć poczucia pewności dokąd idziesz pięć dni w tygodniu. Nie znaczy to że jesteś nudna, ale znaczy że może struktura jest dla ciebie ważna i może potrzebujesz liczyć na pewną stabilność w twoim życiu zawodowym. Jeśli jesteś w tej kategorii, wtedy oczywiście praca na cały etat jest dla ciebie najlepsza. Może się zdarzyć że będziesz musiała zaakceptować parę prac na niecały etat podczas poszukiwania tej wymarzonej na cały etat. Zawsze miej an uwadze twój cel, wtedy będziesz miała najlepszą szansę na jego zrealizowanie.