PolskieMalzenstwo.org

Jak czytać pomiędzy liniami w ogłoszeniach o pracę?

Ten artykuł opisze nie tylko jak czytać ogłoszenia o pracę tak jak pojawiają się one w gazetach, lecz także odniesie się do szerszego zagadnienia, którym jest zdecydowanie czy dana praca w ogłoszeniu powinna być przedmiotem zainteresowania. W związku z tym, że składanie podań o pracę jest czasochłonne, lepiej jest wybrać i skoncentrować się tylko na tych którymi jesteś zainteresowana!

Ogłoszenia o pracę

Jedną rzeczą na którą trzeba uważać, niezależnie czy to w gazecie, czy na internecie, czy też w ulotkach na tablicy ogłoszeń, jest fakt czy ciągle pojawia się ta sama praca. Jest to znak ostrzegawczy. Możliwe, że jakaś firma rośnie w takim niesamowitym tempie, że ciągle potrzebuje nowych pracowników. Jeśli to prawda i chcesz pracować w takim miejscu, nie ma wtedy problemu! Niejednokronie jednak prace które się ciągle powtarzają mają wysoki stopień obrotu ze względu na złe warunki. Być może pracodawca nie płaci zbyt wiele, lub pojawiają się jakieś nadużycia, czy coś w tym rodzaju. Z tego powodu należy uważać na ogłoszenia, które się powtarzają.

Kolejną rzeczą na którą trzeba zwrócić uwagę są szczegóły ogłoszenia. Dokładniej mówiąc, jak mało albo jak dużo szczegółów. Czy ogłoszenie ujmuje wynagrodzenie na godzinę lub na rok? Czy podaje ogólny opis stanowiska? Czy mówi że będziesz musiała podróżować jako część twojej pracy? Jak niejednoznaczny jest opis? Czy zbyt wiele rzeczy jest zostawione do domysłu bez sposobu na ich sprawdzenie (tzn. nie ma telefonu i osoby z która można się skontaktować by zweryfikować jakiekolwiek pytania)? Jeśli ogłoszenie nie jest zbyt jasne lub nie podaje osoby do skontaktowania się na temat pytań, nie znaczy to, że nie jest to twoja wymarzona praca – znaczy to tylko że powinnaś być ostrożna.

Powinnaś dodatkowo sprawdzić ogłoszenia o pracę pod względem wymogów wykształcenia i doświadczenia zawodowego na daną pozycję. Jeśli na przykład praca jest na pozycję początkującą, dyplom szkoły średniej powinien być wystarczający. Jeśli natomiast pozycja jest na bardziej profesjonalnym stanowisku, w firmie księgowej lub inżynieryjnej, powinny być opisane minimalne wymagania od składającego podanie. Jeśli nie, to powinnaś to sprawdzić zanim spędzisz dużo czasu na coś co nigdy może się nie zrealizować. Pamiętaj, że jest złym pomysłem kłamanie na twoim podaniu o pracę, gdyż konsekwencje są dosyć ostre jeśli wyjdzie to na jaw. Toteż twoje kwalifikacje zawodowe powinny być chociaż w ogólnym zakresie, którego spodziewa się twój pracodawca, lub po prostu będziesz marnować twój czas.

Z drugiej strony czasami pracodawcy szukają szczególnych umiejętności które nie mają wiele wspólnego z wykształceniem czy doświadczeniem, takimi jak umiejętność zarządzania, zdrowy rozsądek, zdolności w pisaniu, itp. – toteż jakiekolwiek ogłoszenia z tego typu wymaganiami są szczególnie istotne do sprawdzenia, gdyż mogą oznaczać bardzo nietypową pozycję. Pozycje które brzmią zbyt dobrze by były realne, prawdopodobnie realnymi nie są i wymagają szczególnej strożności.

Reasumując, warto jest sprawdzić każde ogłoszenie, które wzbudza twoje zainteresowanie! Powyższe są tylko paroma wskazówkami jak przeszukiwać ogłoszenia o pracę by było to bardziej uporządkowane i przyniosło lepsze rezultaty.