PolskieMalzenstwo.org

Jaki jest dobry sposób na przeprowadzenie pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej?

Sztuka przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej jest sztuką - dosłownie. Istnieje wiele książek przewodników, które można kupić, mających za zadanie wspomóc nas w wyborze potrzebnych pytań, otrzymaniu odpowiedzi, nawet w używaniu języka ciała, aby sprawić dobre pierwsze wrażenie. Nawet po przeczytaniu wszystkich tych książek, najlepszym sposobem na polepszenie jakości przeprowadzania rozmowy jest doświadczenie i jeszcze raz doświadczenie. Mimo wszystko, możesz tylko domyślać się jak dobrym jesteś w przeprowadzaniu rozmów kwalifikacyjnych dopóty dopóki z czasem nie zdobędziesz sam doświadczenia. Jednakże, ten krótki artykuł ma za zadanie podsumować najważniejsze rzeczy, z jakimi musimy się zmierzyć podczas przeprowadzania owej rozmowy, pamiętając, że wszystkie te rzeczy potrzebują czasu i starania, zwłaszcza, gdy bierzemy pod uwagę nasz własny osobisty styl.

Rozmowa o pracę

Po pierwsze, poświęć trochę uwagi samej rozmowie dużo wcześniej przed jej terminem. Przygotuj listę odpowiednich pytań, do których możesz się odwołać, podziel je na kategorie różnego typu (zdolności zawodowe, dostępność, wykształcenie, poprzednie doświadczenie itd.) powinny one być otwarte. Dla przykładu nie należy pytać: czy wiesz jak poradzić sobie podczas trudnej sytuacji z współpracownikiem, a raczej „opowiedz mi o sytuacji, podczas której musiałeś/aś rozwiązać trudny problem dotyczący współpracownika”. Należy też powstrzymywać się od zadania pytań, które mogą być nielegalne albo nieetyczne, jak na przykład, czy kobieta zamierza wyjść za mąż i mieć dzieci, jaką religię wyznaje czy praktykuje oraz ile ma lat itd.

Gdy nadejdzie dzień rozmowy kwalifikacyjnej należy pamiętać, że własną osobą prezentujemy naszą firmę. Dlatego nasze zachowanie powinno reprezentować najwyższy profesjonalizm. Należy być ubranym biznesowo, nawet jeśli miejsce pracy na co dzień tego nie wymaga. To daje do zrozumienia, ze szanujemy naszych potencjalnych pracowników i miejsce pracy. Należy być także uprzejmym i grzecznym, nie przytłaczającym, ale z pewnością przyjmującym pracownika ciepło, nawet pozwalając sobie na małą jedno- bądź dwu- minutową pogawędkę.

Zadawaj pytania jasno, stanowczo i pozostające w otwartym tonie. To oznacza, że próbujesz się upewnić czy dana osoba zrozumiała twoje pytanie i że oczekujesz od niej szczerej odpowiedzi, jesteś otwarty na to, co dana osoba ma do powiedzenia. Z zainteresowaniem zadawaj pytania na temat otrzymanej odpowiedzi, spróbuj tak zrobić kilka razy. Możesz dowiedzieć się w ten sposób o umiejętnościach, talentach i doświadczeniach które inaczej nie byłyby ujawnione, a które mogą okazać się pomocne do tej danej pracy. Na koniec, zapytaj czy twój rozmówca ma jakieś pytania i zanotuj sobie czy ma, bądź nie, oraz ich rodzaj. Zdolność zadawania dobrych i dogłębnych pytań jest oznaką inteligencji oraz świadczy o tym czy dana osoba naprawdę jest zainteresowana pracą na danej pozycji i chciałaby wiedzieć czy nadaje się do tej pracy.

Gdy rozmowa dobiegnie końca, niezależnie od tego jak dobrze czy źle poszło, należy podziękować potencjalnemu pracownikowi za poświecony czas i odprowadzić go z biura. Dobre maniery są zawsze mile widziane w jakiejkolwiek sytuacji. Gdy kandydat odejdzie, na świeżo zanotuj szczegóły rozmowy, powinny one zawierać nie tylko informacje na temat samej osoby, ale także dalsze pytania, które chciałbyś jeszcze zadać oraz komentarze na temat twojego udziału w rozmowie, co ci poszło dobrze, a co byś chciał zmienić następnym razem. To pomoże ci w przyszłości.