PolskieMalzenstwo.org

Kiedy nie przyjąć naprawdę dobrej oferty pracy?

Najprostszą odpowiedzią na takie pytanie byłoby stwierdzenie, że jeśli oferta pracy jest naprawdę dobra, to nie ma powodu żeby jej nie przyjąć! Niemniej jednak jak ze wszystkim innym, co wydaje się proste na pierwszy rzut oka, niekoniecznie jest takim z każdego punktu widzenia. Czasami praca oferuje wszystko to co zainteresowany nią by chciał, ale nie jest rzeczą właściwą jej zaakceptowanie.

Odmowa pracy

Jednym z klasycznych przykładów jest sytuacja gdy taka praca się nadarza tuż przed planowaną przeprowadzką na drugi koniec kraju. Możliwe że wysłałaś podanie o pracę do wybranej firmy rok temu, na długo przed planowaniem przeprowadzki z Nowego Jorku do San Francisco, i nawet już o tym zapomniałaś. Teraz, ni stąd, ni zowąd, oni do ciebie oddzwaniają że koniecznie potrzebują ludzi z twoimi kwalifikacjami. Zakładając, że masz zaaranżowaną pracę, dach nad głową, i nowego małżonka na drugim końcu kraju, jest oczywistą rzeczą, że odmówisz (nie znaczy że to nie zaboli). Kolejną sytuacją może być urodzenie dziecka którym musisz się opiekować, jeśli jest to praca która wymagać będzie masywnego nakładu nadgodzin; albo obecna akceptacja innej pracy, która może nie być idealna, ale jest wystarczająco dobra żeby zatrzymać, lub jeszcze inne podobne sytuacje.

Niemniej jednak istnieją mniej oczywiste powody do odmówienia wymarzonej pracy. Co zrobisz, jeśli dojazd będzie wymagał godzinę czasu w każdą stronę bez możliwości korzystania z linii komunikacji publicznej? Nawet jeśli nie masz nic przeciwko kierowaniu, musisz też wziąć pod uwagę koszt paliwa, utrzymania samochodu, możliwość że pojazd się zepsuje i będziesz zmuszona opuścić dni pracy, mniej czasu dla rodziny i przyjaciół, i tym podobne rzeczy. Szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie dojażdżałaś tak daleko, musisz poważnie się zastanowić czy na pewno będzie to dla ciebie do zaakceptowania – może daj sobie tydzień na zastanowienie i codziennie przez ten tydzień dojeżdżaj taki dystans żeby mieć dokładny obraz co to oznacza.

Kolejną sytuacją w której ktoś może nie zaakceptować perfekt pracy jest praca która mimo dobrych warunków jest niesprawiedliwa w jakiś sposób. Na przykład otrzymasz zlecenie które płaci dwa razy więcej niż to co obecnie zarabiasz, co brzmi świetnie, ale później dowiadujesz się że mężczyźni którzy tam pracują na takich samych stanowiskach zarabiają znacznie więcej niż będziesz ty! Jeśli dowiesz się czegoś takiego na temat całej firmy, to powinnaś prawdopodobnie dać sobie z nią spokój, bo nie chcesz się dowiedzieć na własnej skórze jak to jest być dyskryminowaną bez możliwości dochodzenia jakiejkolwiek sprawiedliwości.

Oczywiście należy mieć nadzieję że wymarzona praca nadarzy się w odpowiednim czasie, a rzeczywistość jest taka że większość ludzi nie jest w sytuacji która zmusza ich do odmówienia dobrej pracy. Może jednak się to zdarzyć i trzeba mieć odwagę i siłę by odmówić pracę, jeśli nie jest ona dla ciebie rzeczą właściwą.