PolskieMalzenstwo.org

Kulinarne specjalności Polek

Polska kuchnia jest kuchnią smaczną i docenianą przez inne narody. Polki gotują tradycyjne dania, ale i chętnie czerpią pomysły z doświadczeń innych krajów. Narodowe potrawy są raczej dość sycące, oparte na produktach rodzimego pochodzenia. Jest do dieta dostarczająca energii i witamin do wysiłku fizycznego. Polki dość niechętnie sięgają po półprodukty i gotowe dania. W dalszym ciągu dość częste jest codzienne gotowanie dwudaniowego obiadu przez kobiety, nawet te czynne zawodowo.

Polki i gotowanie

Tradycyjnie w Polsce spożywa się trzy podstawowe dania: śniadanie, obiad i kolację, ale nierzadko dieta wzbogacona jest o drugie śniadanie i podwieczorek. Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest obiad, który składa się z dwóch dań: zupy oraz dania drugiego.

Święta spędzane są tradycyjnie przy suto zastawionym stole, podobnie jak imieniny. Polacy lubią jeść obficie i smacznie, a w ich spotkaniach towarzyskich zwyczajem jest solidne nakarmienie gości. Biesiaduje się siedząc przy stole i jedząc kolejne dania ciepłe, pijąc alkohol i wznosząc toasty.

Chyba najbardziej znaną wizytówką kulinarną jest bigos, czyli danie składające się z długo gotowanej kapusty (kiszonej i surowej), z dodatkiem grzybów suszonych, powideł, dużej ilości mięsa i wędlin oraz czerwonego wina. Potrawa ta tradycyjnie przygotowywana była przy okazji polowań dla myśliwych zmęczonych łowami. Kapusta jest w ogóle warzywem szeroko stosowanym w polskiej kuchni. Przygotowuje się z niej m. in. kapuśniak, czyli kwaśną zupę z mięsa i kapusty oraz gołąbki ? czyli liście kapusty z nadziane pysznym farszem z ryżu i mielonego mięsa. Mięso jest podstawą wielu dań. Wśród najbardziej znanych i popularnych wymienić należy kotlety schabowe ? czyli wieprzowe bitki panierowane w jajku i bułce tartej, golonkę wieprzową gotowaną, różnorakie pieczenie mięsne z sosami. Najczęściej Polki przyrządzają posiłki z mięsa drobiowego, ale popularna jest również wieprzowina i wołowina. Polskie wędliny nie mają sobie równych, kiełbasy, szynki, kaszanka mają licznych zwolenników na całym świecie.

Ryby przygotowywane są dość często, zarówno słodkowodne jak i te pochodzące z mórz. Popularny jest karp: smażony lub galarecie. Lubiane są śledzie (marynowane w przyprawach, podawane w oleju z cebulą, mieszane ze śmietaną). Również dorsze, sandacze i inne gatunki goszczą na polskich stołach. W wielu polskich domach najczęściej ryby jadane są w piątki oraz w okresie niektórych świąt religijnych.

Najpowszedniejszą chyba zupą serwowaną na polskich stołach jest rosół ? czyli klarowny wywar z mięsa (drobiowego bądź wołowego) z dodatkiem warzyw. Podawany jest najczęściej z makaronem. Wspomnieć należy także o barszczu czerwonym, przyrządzanym z buraków ćwikłowych i barszczu białym, którego podstawą jest zakwas z mąki. Wspaniała jest także polska grochówka, czyli gęsta i aromatyczna zupa na bazie wędzonego mięsa i grochu, z dodatkiem przypraw. Zwolennikom eksperymentów kulinarnych można polecić flaczki, czyli gęstą, mocno przyprawioną potrawę, przygotowywaną z flaków wołowych.

Pyszne i bardzo cenione przez obcokrajowców są także polskie pierogi czyli danie wykonane z cienkiego ciasta wypełnionego różnorodnymi farszami (słodkimi bądź pikantnymi), gotowane w wodzie. Pierogi nadziewane są praktycznie na wszelkie możliwe sposoby i każdy znajdzie coś dla siebie: farsz mięsny, z sera, owoców, kapusty czy grzybów. Polki często wykorzystują leśne grzyby w gotowaniu. Grzyby są rarytasem wysoko cenionym i wzbogacającym smak niejednej potrawy.

Specjalnością Polek są również dania mączne, wszelkiego rodzaju kluski, kopytka, pyzy i naleśniki. Ziemniaki (gotowane i smażone), stanowią nierzadko część składową obiadu, ale równie często gotowany jest biały ryż oraz kasze.

Nie można również nie wspomnieć o pysznych ciastach i deserach, które przyrządzają Polki. Szczególnie smaczne są serniki, czyli ciasta na bazie białego sera i jaj, makowce ? czyli wypieki z masy makowej z dodatkiem bakalii. Ponadto różnego rodzaju babki, a więc wypieki z jaj i drożdży piekarskich, mazurki czyli płaskie ciasta bogato zdobione. Niezrównane są też pierniki - ciemne ciasta pieczone z dodatkiem miodu pszczelego.

Naprawdę jest w czym wybierać, polska kuchnia jest różnorodna i ciekawa. Polki gotują smacznie i zdrowo, a ponadto dbają o rodzinną atmosferę przy stole. Czują się odpowiedzialne za gotowanie w domu, a nierzadko przygotowują nawet własne przetwory na zimę.