Kobiety szukające pracy: co tak naprawdę znaczy "mieć kontakty" i jak ja mogę to osiągnąć?
Nawiązywanie kontaktów jest terminem biznesowym w użytku już od wielu lat, a tak naprawdę nie znaczy nic ponad wykorzystanie znajomości, które już ktoś posiada, tak pod względem osobistym jak i profesjonalnym. Niemniej jednak kluczem jest wyrażenie “optymalne wykorzystanie”, gdyż oznacza to różne rzeczy w różnych sytuacjach. Toteż optymalne wykorzystanie osobistych znajomości jest umiejętnością wymagającą finezji, doświadczenia, wiedzy oraz sporo intuicji.

Po pierwsze przedyskutujmy czyjeś znajomości towarzyskie. Jeśli szukasz pracy, powiedz wszystkich ludziom których znasz! Powiedz przyjaciołom, sąsiadom, znajomym, ludziom z którymi stoisz na przystanku autobusowym – wszystkim oprócz współpracowników jeśli masz pracę, a szukasz innej (do czego wrócimy później, bo in a coś takiego jest miejsce). Bądź konkretna w opisie poszukiwanej pracy i zawsze bądź pewna siebie wyrażając się o swoich kwalifikacjach zawodowych. Naprawde nigdy nie wiesz kto ma kuzyna, który jest szefem w miejscu które byłoby dla ciebie perfekt lub kto chciałby napisać dla ciebie list polecający.
Po drugie pomyśl o wszystkich zawodowych znajomościach które nawiązałaś poprzez lata pracy i nauki; a konkretnie rozdziel to na dwie kategorie: znajomości zawodowe z pracy i ze szkoły. Przejdź przez przeszłe prace, ludzie z którymi byłaś blisko, przełożonych którzy myśleli o tobie jak najlepiej. To są ludzie z którymi powinnaś się skontaktować i dać im znać, że szukasz nowego zajęcia. Nie bądź w tym względzie nieśmiała i nie myśl że w ten sposób wykorzystujesz ludzi. Mimo wszystko którego dnia ty możesz być w pozycji by pomóc komuś innemu, jeśli nawet jeszcze nie byłaś. To jest ta najlepsza rzecz na temat posiadania kontaktów, że działają one w obie strony. Powracając do zagadnienia obecnych współpracowników, a nawet obecnych przełożonych – jeśli szukasz pozycji która w sumie byłaby awansem w obecnych miejscu pracy, to oczywiście powiedz wszystkim. Ale bądź ostrożna w stosunku do potencjalnej konkurencji na tę samą pozycję oraz przełożonych którzy tak bardzo cię lubią że podkopią twoje szanse. Brzmi to cynicznie i wszyscy chcielibyśmy żeby świat tak nie działał, ale niestety takie sytuacje się zdarzają.
W dziedzinie kontaktów akademickich, jeśli robiłaś kursy na obecną pozycję lub w przygotowaniu do przyszłej kariery, na pewno byli tam nauczyciele z którymi miałaś dobre stosunki, a którzy mogą mieć kontakty w świecie biznesu. W najgorszym razie mogą oni ci pomóc przy poszukiwaniu pracy w dziedzinie przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych, napisaniu dobrego podania o pracę, czy nawet zlokalizowaniu miejsc, gdzie możesz znaleźć pracę. W tych rzeczach twoi instruktorzy na pewno są w stanie ci pomóc. Nie zapomnij o uniwersyteckich centrach pracy, nawet długo po ukończeniu szkoły ciągle masz prawo by mieć do nich dostęp. Sprawdź tablice z ogłoszeniami, a nawet porozmawiaj z doradcami tam pracującymi, którzy mogą wiedzieć o lokalnych pracach.
Trudno jest przecenić znaczenie posiadania kontaktów jako narzędzia w poszukiwaniu pracy. Pamiętaj by być asertywną a nie agresywną, nigdy nie brzmij jak desperat, zawsze bądź pewna siebie i tak pogodnie ekstrawertywna jak to możliwe – nawet jeśli nie zapewni ci to wymarzonej pracy, to przynajmniej zmniejszy poczucie wyizolowania podczas poszukiwań.