PolskieMalzenstwo.org

Kobiety szukające pracy: co tak naprawdę znaczy "mieć kontakty" i jak ja mogę to osiągnąć?

Nawiązywanie kontaktów jest terminem biznesowym w użytku już od wielu lat, a tak naprawdę nie znaczy nic ponad wykorzystanie znajomości, które już ktoś posiada, tak pod względem osobistym jak i profesjonalnym. Niemniej jednak kluczem jest wyrażenie “optymalne wykorzystanie”, gdyż oznacza to różne rzeczy w różnych sytuacjach. Toteż optymalne wykorzystanie osobistych znajomości jest umiejętnością wymagającą finezji, doświadczenia, wiedzy oraz sporo intuicji.

Kontakty o pracę

Po pierwsze przedyskutujmy czyjeś znajomości towarzyskie. Jeśli szukasz pracy, powiedz wszystkich ludziom których znasz! Powiedz przyjaciołom, sąsiadom, znajomym, ludziom z którymi stoisz na przystanku autobusowym – wszystkim oprócz współpracowników jeśli masz pracę, a szukasz innej (do czego wrócimy później, bo in a coś takiego jest miejsce). Bądź konkretna w opisie poszukiwanej pracy i zawsze bądź pewna siebie wyrażając się o swoich kwalifikacjach zawodowych. Naprawde nigdy nie wiesz kto ma kuzyna, który jest szefem w miejscu które byłoby dla ciebie perfekt lub kto chciałby napisać dla ciebie list polecający.

Po drugie pomyśl o wszystkich zawodowych znajomościach które nawiązałaś poprzez lata pracy i nauki; a konkretnie rozdziel to na dwie kategorie: znajomości zawodowe z pracy i ze szkoły. Przejdź przez przeszłe prace, ludzie z którymi byłaś blisko, przełożonych którzy myśleli o tobie jak najlepiej. To są ludzie z którymi powinnaś się skontaktować i dać im znać, że szukasz nowego zajęcia. Nie bądź w tym względzie nieśmiała i nie myśl że w ten sposób wykorzystujesz ludzi. Mimo wszystko którego dnia ty możesz być w pozycji by pomóc komuś innemu, jeśli nawet jeszcze nie byłaś. To jest ta najlepsza rzecz na temat posiadania kontaktów, że działają one w obie strony. Powracając do zagadnienia obecnych współpracowników, a nawet obecnych przełożonych – jeśli szukasz pozycji która w sumie byłaby awansem w obecnych miejscu pracy, to oczywiście powiedz wszystkim. Ale bądź ostrożna w stosunku do potencjalnej konkurencji na tę samą pozycję oraz przełożonych którzy tak bardzo cię lubią że podkopią twoje szanse. Brzmi to cynicznie i wszyscy chcielibyśmy żeby świat tak nie działał, ale niestety takie sytuacje się zdarzają.

W dziedzinie kontaktów akademickich, jeśli robiłaś kursy na obecną pozycję lub w przygotowaniu do przyszłej kariery, na pewno byli tam nauczyciele z którymi miałaś dobre stosunki, a którzy mogą mieć kontakty w świecie biznesu. W najgorszym razie mogą oni ci pomóc przy poszukiwaniu pracy w dziedzinie przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych, napisaniu dobrego podania o pracę, czy nawet zlokalizowaniu miejsc, gdzie możesz znaleźć pracę. W tych rzeczach twoi instruktorzy na pewno są w stanie ci pomóc. Nie zapomnij o uniwersyteckich centrach pracy, nawet długo po ukończeniu szkoły ciągle masz prawo by mieć do nich dostęp. Sprawdź tablice z ogłoszeniami, a nawet porozmawiaj z doradcami tam pracującymi, którzy mogą wiedzieć o lokalnych pracach.

Trudno jest przecenić znaczenie posiadania kontaktów jako narzędzia w poszukiwaniu pracy. Pamiętaj by być asertywną a nie agresywną, nigdy nie brzmij jak desperat, zawsze bądź pewna siebie i tak pogodnie ekstrawertywna jak to możliwe – nawet jeśli nie zapewni ci to wymarzonej pracy, to przynajmniej zmniejszy poczucie wyizolowania podczas poszukiwań.