PolskieMalzenstwo.org

Jak zdecydować jaką chcesz pracę?

Dla tych szczęśliwców którzy posiadają umiejętności, doświadczenie i edukację w różnych dziedzinach oraz mieszkają w miejscach oferujących nadmiar miejsc pracy, jednym z wyzywających zaganień może być zdecydowanie jaka praca najbardziej by im odpowiadała. Pomijając wszystko inne, jeśli ktoś posiada bardzo konkretne wykształcenie i doświadczenie zawodowe, takie jak na przykład inżynieria, to może być trochę trudno odbić się w inne dziedziny (szczególnie te o całkowicie odmiennej tematyce). Niemniej jednak różnorodność osobistych umiejętności może prowadzić do wachlarza opcji. I podczas kiedy to na początku wydaje się dobrą rzeczą, problem polega na tym, że poszukiwanie pracy jest zajęciem trudnym i pochłaniającym czas, toteż jest wskazana pewna doza koncentracji. Pierwszym krokiem jest zdecydowanie jakie pracy chcemy szukać.

Najlepsza praca

Po pierwsze zastanów się nad pracami które miałaś dotychczas. Które z nich dawały ci najwięcej satysfakcji? Weź pod uwagę wszystkie aspekty swojej pracy od przybycia rano do pracy do opuszczenia zakładu wieczorem. Pomyśl jak się czułaś w najgorszym dniu pracy który kiedykolwiek tam miałaś, gdyż jest lepiej zrobić pomyłkę w ocenie na podstawie rzeczywistości niż pobożnych życzeń. Jak już się zastanowisz nad wcześniejszymi pracami, zrób ich listę, najlepiej podzielone na kategorie lub rodzaje (np. prace biurowe, prace fizyczne, prace wykonywane z domu, prace w zakładach pracy, itd.).

Następnie powinnaś zastanowić się nad swoją obecną sytuacją. Czy to możliwe, że praca którą lubiłaś mając dwadzieścia lat, nie byłaby dla ciebie najlepsza teraz gdy masz już czterdzieści lat? Możliwe, że lubiłaś się stroić do pracy gdy mieszkałaś na Manhattanie, a teraz nie jest to takie atrakcyjne gdy mieszkasz na wsi. Myśl o wszystkich trywialnych i nietrywialnych aspektach swojego życia które mogą wpłynąć na rodzaj pracy odpowiadający twojemu stylowi życia i przyjrzyj się znowu swojej liście. Wykreśl wszystkie prace które były ciekawe kiedyś w przeszłości, ale nie są odpowiednie w czasie obecnym.

Wtedy zacznij rozgałęziać się na podstawie prac które zostały na twojej liście. To znaczy na podstawie rzeczy które już robiłaś - rozpatrz podobne zawody lub zajęcia, których być może jeszcze nie brałaś pod uwagę. Pozwól sobie być tak kreatywną jak to możliwe, a nawet na tym etapie zasięgnij pomysłów od rodziny i przyjaciół. Na przykład, jeśli spędzałaś dużo czasu w ostatniej pracy planując pozyskiwanie sponsorów i lubiłaś to zajęcie, czy to może być głównym celem następnej pracy? Czy lubisz pisać i masz do tego talent – to może pomyśl o sposobach jak możesz tę zdolność wykorzystać. Przeszukiwanie internetu również może pomóc ci kreatywnie wykorzystać twoje doświadczenie i umiejętności.

Nareszcie ze wszystkich możliwości które wymyśliłaś, wykreśl wszytkie te które po prostu nie są realistyczne (takie jak pozostanie dyrektorem międzynarodowej firmy w ciągu następnego roku). To co ci zostanie na liście powinno być dobrym początkiem na skoncentrowanie twoich poszukiwań pracy którą naprawdę byś chciała.