Szukanie balansu pomiędzy pewnością siebie a arogancją w poszukiwaniu pracy
Wszyscy mówią o pewności siebie, że jest to szczególnie ważna cecha charakteru nie tylko w poszukiwaniu pracy, ale także przy umawianiu się na randki, zarządzaniu innymi, itp. Wszyscy możemy się zgodzić, że jest to także bardzo atrakcyjna cecha – pewność siebie daje nam poczucie bezpieczeństwa, przyciąga zainteresowanie tym co mówi nam osoba emanująca pewnością siebie i pobudza nas do pójścia śladem takiej osoby. Niemniej jednak istnieje bardzo delikatna różnica pomiędzy pewnością siebie a arogancją, wszyscy wiemy, gdy to widzimy i niewielu by się nie zgodziło z tym, że aroganckie zachowanie jest obraźliwe, denerwujące i zniechęcające. Świadomość różnicy pomiędzy tymi cechami w nas samych jest decydująca kiedy szukamy pracy.
Aby znaleźć właściwy balans w sobie samej powinnaś najpierw przyjrzeć się swojej osobowości. Czy jesteś bardzo rozmowna, czy też wolisz słuchać bardziej niż mówić? Czy twoja energia jest uspokajająca, wyciszająca i kojąca, czy też jesteś kimś pobudzającym ludzi wokół siebie do akcji? Pewność siebie wygląda inaczej w tych różnych osobowościach. Ekstrawertyk, osoba rozmowna wykazuje pewność siebie poprzez stanowczość, bezpośredniość i jasność wyrażania się; taka osoba powstrzymuje się od wywyższania siebie, ale też nie owija w bawełnę opisywania swoich kwalifikacji na daną pozycję. Warto pamiętać, by taka osoba nie dała się ponieść swojej wymowności i wstrzymała się od konwersacyjnych tematów które mogą prowadzić w kłopoty - to znaczy powinna być ostrożna, by nie krytykować innych w celu pokazania siebie w lepszym świetle, by nie używać napompowanego języka wyolbrzymiając swoje własne doświadczenie, wiedzę i umiejętności i by nie przygnieść rozmówcy samą lawiną słów.
Cicha osoba z drugiej strony musi ćwiczyć wykazywanie pewności siebie nie tylko z większą ilością energii, ale też poprzez starannie dobrane słowa. Powinna ona dopingować siebie wewnętrznie by powiedzieć to od czego zwykle by stroniła, na przykład dlaczego byłaby doskonałą kandydatką na daną pozycję. Powinna też zwracać uwagę na swoją postawę i zachowanie, siedzieć prosto i powstrzymywać się od wiercenia, ogólnie rzecz biorąc powinna wyobrazić sobie emanującą z jej ciała pewność siebie i siłę. Brzmi to raczej śmiesznie, ale jest efektywne. Wreszcie może ona też chcieć wyrazić pewność siebie poprzez zadawanie pytań osobie przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną i uważne słuchanie odpowiedzi, by pokazać że nie obawia się ona potencjalnych negocjacji z przyszłym pracodawcą, jako przeciwieństwo potulnego przyjęcia jakiejkolwiek pracy.
Jest dobrą radą dla każdego kto nie jest pewny siebie lub ma tendencje do arogancji, by poszukać sobie kogoś przed kim możemy poćwiczyć zachowanie wykazujące pewność siebie. Upozoruj rozmowę kwalifikacyjną, zagraj rolę w której przechodzisz przez firmę rozmawiając ze swoim szefem, a nawet udawaj sytuacje które mają niewiele wspólnego z pracą jako taką, ale za to wymagają pewności siebie (na przykład reklamacja dania w restauracji którego nie zamawiałaś). Takie ćwiczenia ogólnie pomagają w nabywaniu pewności siebie poprzez wywoływanie konkretnego stanu emocjonalnego – i zdecydowanie poprawią twoje zachowanie podczas poszukiwania pracy.